Brak pluginu Flash

przeszczep nerek

    Kandydat do przeszczepu powinien rozumieć konieczność przeprowadzenia wnikliwej diagnostyki przed zgłoszeniem do transplantacji. Powinien też znać krótko i długoterminowe ryzyko związane z zabiegiem, jak również zasady życia z przeszczepionym narządem.

    RYZYKO SERCOWO - NACZYNIOWE

    U osób z przewlekłą chorobą nerek własnych oraz przewlekłą chorobą nerki przeszczepionej może wystąpić każda z obserwowanych w społeczeństwie chorób wieńcowych. Najbardziej typowa dla tej grupy pacjentów jest bez objawowa choroba wieńcowa.

    RYZYKO INFEKCJI

    Zakażenia są najczęstszym powikłaniem przeszczepu nerki, dlatego przed zabiegiem należy wykluczyć potencjalne ogniska zakażeń. Ryzyko niosą również  nawracające zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc oraz zakażenia układu moczowego.

    RYZYKO NOWOTWORU

    Istnieje większe ryzyko wystąpienia nowotworu (raka skóry, mięsaka Kaposiego, chłoniaka, nowotworu jamy ustnej, raka nerki) u chorych po przeszczepie nerki. Również przeoczenie nowotworu przed przeszczepem nerki powoduje jego szybki rozrost po przeszczepie.

    RYZYKO CHORÓB WĄTROBY

    Choroby wątroby są najczęstszym przypadkiem zgonów pacjentów po transplantacji nerki. Jest to wirusowe zapalenie wątroby B lub C.

    RYZYKO CHORÓB PRZEWODU POKARMOWEGO

    Duże zagrożenie dla życia chorego mogą stanowić, zapalenie uchyłka jelita grubego, krwawienie do przewodu pokarmowego lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.

    RYZYKO ZWIĄZANE Z OTYŁOŚCIĄ

    U pacjentów z nadwagą występuje opóźniona czynność przeszczepionej nerki, gorsze gojenie się rany, większe ryzyko powstania przepukliny w bliźnie pooperacyjnej, jak również dochodzi do rozwoju cukrzycy.

    RYZYKO ZWIĄZANE Z CUKRZYCĄ

    Praktykuje się przy przeszczepie nerki przeszczepienie trzustki, co jest najlepszym sposobem leczenia w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1. Optymalny wiek pacjenta to 25 - 45 lat. Preferowane jest zgłoszenie pacjenta do zabiegu w momencie gdy eGFR (szacowana ocena filtracji kłębuszkowej) obniża się do 20 ml/min.

    RYZYKO ZABURZEŃ KRZEPNIĘCIA

    Zakrzepica naczyń nerkowych jest przyczyną utraty 2-7% przeszczepionych nerek. Grupą ryzyka są pacjenci z podejrzeniem zakrzepicy, kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne oraz pacjenci z toczniem rumieniowatym trzewnym.

    RYZYKO ZWIĄZANE Z WIEKIEM

    Podeszły wiek nie jest przeciwwskazaniem do przeszczepienia nerki. W tym przypadku wymagana jest jednak wnikliwa diagnostyka kardiologiczna oraz ocena naczyń obwodowych. Konieczna również diagnostyka schorzeń jelita grubego, ewentualność wystąpienia kamicy pęcherzyka żółciowego.

    RYZYKO NAWROTU CHOROBY PIERWOTNEJ

    W przypadku nawrotu choroby nerek w narządzie przeszczepionym, ryzyko utraty przeszczepu jest 2 razy większe.

   
    WSKAZANIA DO PRZESZCZEPU

- rak nerki
- podejrzenie raka w nerce torbielowej
- nawracające infekcje (wielotorbielowość, kamica
  nerkowa)
- gruźlica układu moczowego
- nadciśnienie nerkowo-pochodne
- wielotorbielowość
- odpływ do nerek własnych (szczególnie w połączeniu z
  infekcjami nawracającymi)
- znaczny białkomocz

    PRZECIWWSKAZANIA DO PRZESZCZEPU

- stwierdzona u dawcy obecność nowotworu
- dawca jest nosicielem HIV
- u dawcy występuje nieleczona posocznica
- stwierdzona u dawcy obecność antygenu zapalenia
  wątroby typu B
- wiek powyżej 70 lat
- cukrzyca
- długotrwałe używanie toksycznych dla narządów
  środków farmakologicznych
- schorzenia sercowo-naczyniowe
- choroby ogólnoustrojowe z zajęciem nerek